Agata Ficoñ-Macha³a
Profilaktyka

HIGIENA JAMY USTNEJ

 

    W³a¶ciwe szczotkowanie zêbów i oczyszczanie jêzyka to najskuteczniejsze metody utrzymania higieny jamy ustnej. Dziêki temu ograniczamy ryzyko powstania próchnicy zêbów i chorób przyzêbia - g³ównej przyczyny utraty zêbów. Podstawowy zestaw do usuwania p³ytki bakteryjnej, miêkkich nalotów i resztek pokarmowych to szczoteczka i pasta do zêbów zawieraj±ca fluor.

Jednak na nic siê zda najlepsza szczoteczka i znakomita pasta, je¶li bêd± one rzadko lub niew³a¶ciwie stosowane. Dlatego te¿ jedynie lekarz stomatolog mo¿e ustaliæ zalecenia odno¶nie konkretnej szczoteczki czy metody szczotkowania - zale¿y to od wieku, stanu uzêbienia i przyzêbia.

 

To lekarz stomatolog wska¿e najbardziej odpowiedni± szczotkê, okre¶li stopieñ jej twardo¶ci. Poleci on Pañstwu równie¿ odpowiedni± pastê do zêbów, bo oprócz typowej, profilaktycznej, tj. zawieraj±cej fluor, mo¿e byæ Pañstwu potrzebna pasta o specjalnym przeznaczeniu, np. taka, która upora siê z krwawi±cymi dzi±s³ami, czy nadwra¿liwo¶ci± zêbów na bod¼ce termiczne.

 

Codzienne, dok³adne, kilkakrotne (co najmniej trzykrotne) szczotkowanie zêbów mo¿na wspomóc p³ukaniem jamy ustnej p³ynami zawieraj±cymi fluor, czy o specjalnym sk³adzie, dziêki czemu kamieñ nazêbny osadza siê wolniej, czy te¿ zêby staj± siê mniej nadwra¿liwe.

 

P³ukaæ jamê ustn± mo¿na w sposób ogólnie znany lub wykorzystuj±c urz±dzenie zwane irygatorem. Woda, chocia¿ mo¿e to byæ np. wyci±g z zió³, wydostaj±c siê z tego urz±dzenia pod ci¶nieniem przez odpowiedni± koñcówkê powoduje oczyszczenie przestrzeni miêdzyzêbowych, powierzchni zêbów i masa¿ dzi±se³. Jest to zabieg nieprawdopodobnie poprawiaj±cy samopoczucie i ka¿dy, kto raz spróbowa³ nie potrafi ju¿ bez tego siê obej¶æ.

 

Nawykiem bezwzglêdnie godnym polecenia jest nitkowanie zêbów, które mo¿na stosowaæ, w ci±gu dnia zamiast szczotkowania, ale wieczorem koniecznie po umyciu zêbów, by sprawdziæ skuteczno¶æ szczotkowania. Niektóre nici nas±czone s± miêt± i fluorem, dziêki temu ³±czymy ¶wie¿o¶æ i profilaktykê w jedno.

 

Kto chce wiedzieæ na ile dok³adnie wyszczotkowa³ zêby mo¿e pos³u¿yæ siê tabletkami do wybarwiania p³ytki nazêbnej - najpierw ssie siê tabletkê a po chwili szuka siê w jamie ustnej miejsc wybarwionych na kolor czerwono-fioletowy — to miejsca do ponownego szczotkowania. Tabletki dostêpne s± w aptece bez recepty.

 

Coraz wiêksz± wagê przywi±zujemy nie tylko do wygl±du naszych zêbów, ale równie¿ do ¶wie¿ego oddechu. Regularne mycie zêbów oraz jêzyka, u¿ywanie irygatora oraz nici dentystycznych, regularne wizyty u stomatologa znacz±co zmniejszaj± ryzyko posiadania tej niemi³ej przypad³o¶ci. Najczê¶ciej, bo a¿ w ok. 87% przypadków przyczyna przykrego zapachu z ust tkwi w jamie ustnej. Czasami krótkie profesjonalne czyszczenie zêbów w gabinecie rozwi±zuje problem. Lekarz stomatolog poinformuje Pañstwa o jeszcze innych sposobach od¶wie¿ania oddechu … i u¶miechu.

 

 

PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA

 

To co¶ w rodzaju szczepionki, która ma zadanie wzmocniæ nasze zêby i uchroniæ przed próchnic±.

 

 

Lakierowanie zêbów

 

    Lakierowanie zêbów to zabieg fluoryzacji kontaktowej, który najskuteczniej zapobiega próchnicy powierzchni g³adkich, stycznych i przydzi±s³owych-najtrudniejszych do czyszczenia. Lakiery do profilaktyki to preparaty zawieraj±ce fluor, w postaci p³ynu lub fluidu, które na powierzchni zêba w dostêpie ¶liny uwalniaj± fluor przez pewien czas po zabiegu. Lakierowanie stosuje siê, co najmniej 2 razy w roku. Jednak przy du¿ej sk³onno¶ci do próchnicy, wysokim ryzyku próchnicy u dzieci i m³odzie¿y zabieg nale¿y przeprowadzaæ czê¶ciej, np. co 3 miesi±ce.

 

Zawsze przy noszeniu aparatów ortodontycznych, u¿ytkowaniu protez ruchomych, przy obna¿onych szyjkach zêbów, z³ych nawykach higieniczno-dietetycznych oraz w miejscach gdzie lekarz stomatolog stwierdza tzw. plamy próchnicowe stosujemy profilaktykê fluorow± w postaci lakierowania. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e o ka¿dym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz stomatolog.

 

Lakowanie zêbów

 

    Lakowanie zêbów to prze³om w profilaktyce próchnicy. Dziêki temu zabiegowi pokolenie naszych dzieci ma szansê mieæ wszystkie zêby do pó¼nej staro¶ci. Dlaczego? Bo pierwszymi zêbami, w których stosuje siê lakowanie s± „szóstki”, a s± to zêby bardzo podatne na próchnicê, leczone w 99% w starszych populacjach i zêby, które tracimy w pierwszej kolejno¶ci. A zabieg lakowania redukuje próchnicê bruzd do 90%. Skuteczno¶æ dzia³ania mo¿na utrzymaæ uzupe³nieniem laku (dolakowaniem) w razie jego utraty.

 

Co jest tak cudownego, wspania³ego w zabiegu lakowania? Nic szczególnego. Po prostu anatomiczne bruzdy, zag³êbienia i szczeliny zostaj± wype³nione, ”zalane” pó³p³ynnym, fluorowym materia³em, zwanym lakiem szczelinowym. Lak szczelnie wype³nia nierówno¶ci powierzchni zêba, dziêki temu nie zalega tam osad i niejako w sposób mechaniczny z±b chroniony jest przed próchnic±.

 

Lakowanie jest zupe³nie bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Obecnie, by u³atwiæ i skróciæ czas zabiegu stosuje siê laki ¶wiat³outwardzalne (co wa¿ne jest szczególnie przy pracy z najm³odszymi pacjentami). Lakowanie dotyczy g³ównie zêbów przedtrzonowych i trzonowych (ze wzglêdu na ich budowê anatomiczn±). Wskazania do zabiegu ustalane s± indywidualnie, decyduje o tym lekarz stomatolog.

 

Wskazana jest kontrola szczelno¶ci laku, co 6 miesiêcy.